گیت هاب یک “شبکه‌ اجتماعی” در فضای ابری برای برنامه‌نویسان و یک پلتفرم همکاری برای توسعه‌دهندگان است. و بزرگ‌ترین فضای ذخیره‌سازی برای کارهای اشتراکی و توزیع‌یافته دنیا” به شمار می‌رود. در مقالات قبلی با گیت و گیت هاب آشنا شدیم. حال به بررسی کاربردهای گیت هاب می پردازیم. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

 

گیت هاب چیست؟

یکی از بزرگترین انجمن‌های توسعه دهندگان وب در جهان github است. در واقع گیت هاب پلتفرمی است که در آن توسعه دهنگان وب از سراسر جهان در آن گرد هم آمده و با یکدیگر ارتباط و همکاری دارند. در گیت هاب شما به عنوان توسعه دهنده وب می‌توانید پروژه‌های خود را با همکارانتان یا هر فرد دیگری که مایل باشید به اشتراک بگذارید و به صورت مشترک روی یک پروژه کار کنید. به این ترتیب به سادگی می‌توانید نسخه‌های قبلی یک نرم افزار را ارتقا دهید بدون این که تغییر یا اختلالی در نسخه‌های فعلی ایجاد شود.

 

آشنایی با مزایای گیت هاب

مزایای گیت‌هاب بسیار زیاد و دلایلی که به خاطر آن از این پلتفرم استفاده می‌کنیم برای هر کد نویسی متفاوت است. اما اولین دلیلی که کد نویسان جهان را مجبور می‌کند به گیت هاب بپیوندند این است که در آن امکان همکاری نرم وجود دارد. همچنین امکان تست و کنترل نسخه دلیل دیگری است که github را برای کد نویسان جذاب کرده است.

مزیت دیگر گیت هاب این است که امکان یادگیری مباحث جدید و زبان‌های برنامه نویسی تازه در آن فراهم است. کافی است کمی روی آن وقت بگذارید تا ببینید که چه دریای وسیعی از دانش و اطلاعات در آن وجود دارد که فرا گرفتن آن‌ها می‌تواند شما را در حوزه کاریتان تبدیل به یک فرد نخبه کند.

این ویژگی که افراد قادرند نسخه خود را با هر کسی که تمایل دارند به اشتراک بگذارند تا مورد بررسی و تحلیل واقع شده و اگر اشکالی در آن وجود دارد رفع شود، جزو جذابیت‌های غیر قابل انکار گیت هاب است. در حال حاضر بسیاری از تیم‌های کد نویسی یا شرکت‌هایی که به‌طور تخصصی در این زمینه کار می‌کنند عضو github هستند و در این پلتفرم پروژه‌های خود را پیش می‌برند. بنابراین اگر تمایل دارید در این حوزه کار کنید خوب است که زیر و بم گیت هاب را بشناسید و هرچه سریع‌تر عضو آن شوید. چون این می‌تواند روی افزایش قدرت رزومه شما نقش ویژه‌ای داشته باشد.

 

کاربردهای گیت هاب

 

  • مخزن (Repository)

یکی از کاربردهای گیت هاب مخزن (Repositytory) است. همان‌طور که از نامش پیداست، مخزن جایی است که تمام فایل‌های مربوط به یک پروژه در آن ذخیره می‌شوند. گاهی واژه‌ی Repository را به‌صورت خلاصه یعنی Repo هم نمایش می‌دهند. هر پروژه مخزن مخصوص خودش را دارد که با URL خاصی هم قابل‌دسترسی خواهد بود.

 

  • ایجاد و ویرایش پروژه‌ها

از دیگر کاربردهای گیت هاب قابلیت ویرایش پروژه هاست. اصطلاح «Forking» زمانی رخ می‌دهد که شما پروژه‌ای جدید را بر اساس پروژه‌ای از پیش ایجادشده، ادامه می‌دهید و یا تغییرات جدیدی را بر آن ایجاد می‌کنید. این ویژگی فوق‌العاده باعث شده است که توسعه‌ی برنامه و پروژه‌های بیشتری در دستور کار افراد زیادی قرار گیرند.

 

  • ارسال درخواست و به اشتراک‌گذاری

اگر دوست داشتید تغییراتی را که در پروژه اعمال کردید به گوش توسعه‌دهندگان اصلی برسانید، به‌راحتی می‌توانید با استفاده از گزینه‌ی Pull Request، درخواست خود را برای آن‌ها ارسال کنید. آن‌ها هم پس از بررسی کار شما در صورت تمایل، تغییرات مدنظرتان را به نسخه‌ی اصلی اضافه خواهند کرد. گیت‌هاب با این ویژگی، پل ارتباطی شما و توسعه‌دهندگان اصلی پروژه خواهد بود.

 

  • برقرارای ارتباطات اجتماعی (Social Networking)

یکی از کاربردهای گیت هاب، شبکه‌ی اجتماعی آن است که بیشتر از دیگر ویژگی‌های آن، به پیشروی پروژه‌ها کمک می‌کند. در گیت‌هاب، هر کاربر پروفایل شخصی خود را دارد که به‌عنوان رزومه‌ی آن کاربر محسوب می‌شود. تمام فعالیت‌های شما ازجمله مشارکت در دیگر پروژه‌ها از طریق ارسال درخواست به توسعه‌دهندگان اصلی هر پروژه در این شبکه مشخص است که به معرفی شما و کیفیت کارتان کمک بسیاری خواهد کرد.

با استفاده از گیت‌هاب می‌توان پروژه‌ها را به‌صورت عمومی بازنگری و تصحیح کرد و ادامه داد. از این طریق افراد خبره نیز می‌توانند اطلاعات و دانش خود را برای پیشروی بهتر پروژه با صاحبان آن به اشتراک بگذارند. قبل از اختراع گیت‌هاب اگر توسعه‌دهندگان مشتاق به همکاری در پروژه‌ای بودند، باید از طریق ایمیل و یا راه‌های ارتباطی دیگر با توسعه‌دهندگان اصلی تماس برقرار می‌کردند ولی این پایان کار نبود؛ چراکه به‌سختی می‌توانستند اعتماد آن‌ها را نسبت به خود و کیفیت کارشان جلب کنند.

 

  • لاگ تغییرات (Changelogs)

بررسی تک‌تک تغییراتی که بر روی هر پروژه اعمال می‌شود بسیار دشوار است. به‌سختی می‌توان متوجه شد که چه کسی در چه زمانی چه تغییراتی را انجام داده است و البته محل ذخیره‌ی این تغییرات کجاست. از طرفی با وجود گیت‌هاب تمام این مشکلات برطرف شده؛ چراکه لاگ تمامی فعالیت‌ها بر روی مخزن به‌راحتی قابل‌دسترس است.

 

گیت‌هاب فقط برای برنامه‌نویسان نیست!

نکته‌ی جالب‌توجه اینجاست که تنها این توسعه‌دهندگانِ وب نیستند که از سیستم گیت‌هاب استفاده می‌کنند. هر تیمی که در حال اعمال تغییرات بر روی پروژه‌ای است می‌تواند با امکاناتی که گیت‌هاب در اختیارش می‌گذارد به پیشروی پروژه‌ی خود کمک کند. اگر در تیم خود، دائماً در فایل‌های ورد خود تغییر ایجاد می‌کنید، می‌توانید از گیت‌هاب به‌عنوان سیستم کنترل ورژن استفاده کنید. البته این راهکار چندان هم رایج نیست؛ چراکه در اغلب مواقع جایگزین‌های بهتری هم وجود دارند، اما بهتر است که گیت‌هاب را هم به خاطر بسپرید.

 

گیت و گیت هاب چیست؟